Prof. Yfaat Weiss paskaita „Apie subnuomą: metaforos ir pasaulėvaizdžiai“

Paskaitu ciklas copy2019 m. balandžio 29 d., pirmadienis, 17 val. kviečiame į prof. dr. Yfaat Weiss (Leipcigas/Jeruzalė) paskaitą „Apie subnuomą: metaforos ir pasaulėvaizdžiai“. Prof. Weiss šiuo metu vadovauja Simono Dubnovo institutui Leipcige.

Pranešimo kalba – vokiečių su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.

Renginio vieta: Vilniaus universitetas, Istorijos fakultetas, 211 aud.

Moderatorė: Dr. Lara Lempertienė, Lietuvos nacionalinio Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro vadovė.

1985-aisiais metais išeivių Paryžiuje įkurtoje „Libella“ leidykloje pasirodė Hanna Krall romanas „Sublokatorka“ [Subnuomininkė]. Tuometinėje komunistinėje Lenkijoje šis romanas buvo platinamas tik pogrindyje. Lenkijoje ši knyga buvo oficialiai išleista tik 1989-aisiais – istorinių pokyčių metais, o vėliau išversta į vokiečių, anglų, hebrajų ir kitas kalbas. Autobiografinio pobūdžio bei istorines realijas atspindintis veikalas susilaukė didžiulio skaitytojų dėmesio. Jis buvo plačiai aptariamas ir atminties bei traumos studijų tyrėjų. Tačiau šio romano gilios universalistinės įžvalgos iki šiol liko išsamiau neaptartos. Atsižvelgiant į dabartines diskusijas dėl 2018-aisiais metais Lenkijoje priimto prieštaringai vertinamo vadinamojo Holokausto įstatymo, šis romanas ir vėl tampa labai aktualus. 

Yfaat Weiss yra istorijos profesorė Leipcigo ir Jeruzalės Hebrajų universitetuose bei Leibnico žydų istorijos ir kultūros instituto vadovė. Naujausios publikacijos: „Lea Goldberg. Studijų metai Vokietijoje (1930-1933)“, Getingenas, 2012; „Ištremti kaimynai. Prarastoji Haifos ir Wadi Salibo atmintis“, Hamburgas, 2012.

FB Įvykis

Prof. Stefanios Bernini paskaita „Rethinking family and nation across the iron curtain: towards an intimate history of cold war Europe“

Bernini paskaita.jpgVilniaus universiteto Istorijos fakultetas kartu su VU TSPMI ir Lietuvos mokslo taryba kviečia į prof. Stefanios Bernini paskaitą „Rethinking family and nation across the iron curtain: towards an intimate history of cold war Europe“, kuri vyks 2019 m. balandžio 24 d., 17 val., VU Istorijos fakultete.

Stefania Bernini yra moderniosios istorijos profesorė Venecijos Ca‘ Foscari universitete. Mokslininkė dirba socialinės istorijos srityje, o viena svarbiausių jos akademinių interesų sričių yra šeimos ir jos reglamentavimo istorijos vykstant socialinėmis, politinėmis ir kultūrinėmis transformacijomis pokario Europoje.

FB Įvykis

 

Giedrės Motuzaitės Matuzevičiūtės Keen fotografijų paroda

image002Maloniai kviečiame apsilankyti Giedrės Motuzaitės Matuzevičiūtės Keen fotografijų parodoje: „Maisto globalizacija: iš praeities į dabartį“, UNESCO galerijoje, Šv. Jono g. 11, 2019 m.  kovo 27 – balandžio 29 dienomis.

Paroda surengta vykdant mokslinį tyrimą, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K712 veiklą  „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“

Parodos aprašymas

 

Projekto „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vienuoliai katalikai: biogramų sąvadas“ pristatymas-seminaras

Pranciškonų vienuolių triumfas Danguje. LDMŠ. m. balandžio 2 d. 16 val. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto 329 auditorijoje vyks Lietuvos mokslo tarybos finansuojamo projekto „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vienuoliai katalikai: biogramų sąvadas“ (Nr. S-MIP-17-34) pristatymas-seminaras. Su projekto metu naudojamais istorijos šaltiniais, kuriamos duomenų bazės struktūra ir biografinių žinių masės panaudojimo istorijos tyrimams galimybėmis seminaro dalyvius supažindins ir auditorijos klausimų, pastabų ir įžvalgų lauks projekto vykdytojai dr. Liudas Jovaiša, dr. Martynas Jakulis, dokt. Karolis Tumelis. 

Dr. Andrej Ryčkov knygos „Judo bučinys: valdovo išdavystės samprata Lietuvoje (XIII a. pabaiga – XVI a. vidurys)"

Judo bucinys2019 m. kovo 27 d., 17.30 kviečiame į dr. Andrej Ryčkov knygos „Judo bučinys: valdovo išdavystės samprata Lietuvoje (XIII a. pabaiga – XVI a. vidurys)“ pristatymą, kuris vyks VU Istorijos fakulteto bibliotekoje (Universiteto g. 7, III aukštas).

Dalyvaus: knygos autorius dr. Andrej Ryčkov, dokt. Povilas Dikavičius ir dr. Martynas Jakulis.

Renginio įvykis FB

Doc. dr. Tomo Vaisetos knygos "Vasarnamis" pristatymas

VasarnamisKovo 25 dieną, 18.30, “Miesto laboratorijoje”, Antakalnio Sapiegų parke vyks VU Istorijos fakulteto docento dr. Tomo Vaisetos knygos "Vasarnamis" pristatymas.

Dalyviai:

Antanas Terleckas, VU Istorijos fakulteto istorikas - moderatorius;

Nerijus Šepetys, VU Istorijos fakulteto istorikas, knygos recenzentas;

Arūnas Germanavičius, psichiatras, Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius;

Tomas Vaiseta, autorius.

FB Įvykis

Prof. Tanja Penter paskaita "Neįgaliųjų ir ligonių masinės žudynės vokiečių okupacijos metais Ukrainoje (1941-1943) ir jų teisinis vertinimas"

Paskaitu ciklas2019 m. kovo 25 d.,  17 val. kviečiame į prof. dr. Tanja Penter (Heidelbergas) paskaitą "Neįgaliųjų ir ligonių masinės žudynės vokiečių okupacijos metais Ukrainoje (1941-1943) ir jų teisinis vertinimas". Moderatorius: doc. dr. Jurgita Verbickienė.

Renginio vieta: Vilniaus universitetas, Istorijos fakultetas, 211 aud.

Pranešimo kalba – vokiečių su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.

1943-ųjų m. lapkričio mėn., netrukus po to, kai Raudonoji armija išvadavo okupuotas sovietines teritorijas, Zaporožės srityje veikusioje kolonijoje, skirtoje neįgaliems vaikams, buvo rastos masinės kapavietės su 144 žmonių palaikais. Šie neįgalūs kaliniai buvo sunaikinti dviejų masinių žudynių metu, kurias 1941-ųjų m. spalio mėn. ir 1943-ųjų m. kovo mėn. surengė vokiečių SS ir Vermachto daliniai. Po NKVD atlikto šio nusikaltimo tyrimo buvo nuteisti septyni buvę šios kolonijos darbuotojai, tarp jų – ir keturios moterys. Šio tyrimo aktai bei teisminio proceso dokumentai yra išskirtinis istorinis šaltinis. Pirma, jie suteikia galimybę susipažinti su iki šiol beveik visai netyrinėta tema – nacių rėžimo vykdytomis neįgaliųjų žmonių žudynėmis okupuotoje Sovietų Sąjungoje. Antra, šie dokumentai atskleidžia skirtingas kaltinamųjų veikimo galimybes ir logikas. Trečia, ši byla yra išskirtinis šaltinis tyrinėjant, kaip pokario metais sovietinis rėžimas teisiškai vertino su nacių režimu kolaboravusias moteris. Ir ketvirta, šių teisinių dokumentų dėka galima dar išsamiau įvertinti su kokiomis problemomis ir iššūkiais, tiek prieš karą, tiek ir po jo, susidūrė Sovietų Sąjungoje vykdyta neįgaliųjų politika. Pranešimo pabaigoje taip pat bus diskutuojama apie šių nusikaltimų reikšmę ir jų vietą dabartinėje Ukrainos atminties kultūroje.

Tanja Penter yra Rytų Europos istorijos profesorė Heidelbergo Karlo Ruprechto universitete. Jos tyrimų sritys apima Rusijos ir Ukrainos istoriją XIX-XX amžiuose bei Sovietų Sąjungos istoriją.

Naujausia publikacija: "Anglis Stalinui ir Hitleriui. Gyvenimas ir darbas Donbase 1929-1953", Esenas, 2010.

Paskaitos FB Įvykis

Prof. Irenos Valikonytės jubiliejinės parodos atidarymas

ValikonyteKviečiame į parodos, skirtos profesorės Irenos Valikonytės jubiliejui, atidarymą 2019 m. kovo 13 d. (trečiadienis), 15 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje (Universiteto g. 3, Vilnius). 

 

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos