Bendras "Delfi" ir VU Istorijos fakulteto projektas "Istorijos laboratorija"

aurimas svedas ir albinas kuncevicius delfi2017 m. gegužės 2 d. startavo bendras "Delfi" ir VU Istorijos fakulteto projektas "Istorijos laboratorija". Du mėnesius kiekvieną antradienį IF dirbantys istorikai, archeologai, antropologai ir kultūros istorikai "Delfi" studijoje svarstys pačius įvairiausius klausimus, susijusius mūsų dabartimi ir praeitimi.

Pirmasis pokalbis DELFI TV konferencijoje su VU IF Archeologijos katedros vedėju, profesoriumi Albinu Kuncevičiumi ir Istorijos teorijos bei kultūros istorijos katedros docentu Aurimu Švedu.

Pokalbio video žr. čia

Taip pat žr. tekstą Delfi portale

 

 

 

 

Antrajame „Istorijos laboratorija“ pokalbyje Kokie didvyriai miega sovietų kapuose? - VU Istorijos fakulteto Istorijos teorijos bei kultūros istorijos katedros docentas dr. Salvijus Kulevičius bei Naujosios istorijos katedros lektorius dr. Norbertas ČerniauskasII IL

Kiek yra Antrojo pasaulinio karo Sovietų sąjungos karių palaidojimo vietų Lietuvoje, kaip jos atsirado ir kaip buvo išnaudojimos politiniais bei ideologiniais tikslais sovietmečiu? Kodėl dėl palaidojimo vietų įsižiebia atminčių konfliktai? Kodėl žuvusieji, kaip skulptūros, obeliskai ir stelos, pradėjo naują, simbolinę, kelionę, kuri tęsiasi iki šiol – kaip ilgai ir rūpestingai puoselėjamas, politinius ir ideologinius tikslus realizuojantis mitas? Kaip į Sovietų sąjungos palaidojimo vietas pažvelgti ne tik per istorijos ir paveldo, bet ir propagandos prizmes? Šiuos ir kitus klausimus pokalbio metu ir atsako Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto istorikai.

Pokalbio video žr. čia 

 

 

Prof. A. Bumblauskas: Europa ir Lietuva arba europinė Lietuvos istorijos dimensija

Prof. dr. Alfredo Bumblausko pranešimas „Europa ir Lietuva arba europinė Lietuvos istorijos dimensija. Europos esmių ir ribų paieškos“, skaitytas 2016 m. gruodžio 19 d. Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje kartu su LR Užsienio reikalų ministerija organizuotoje diskusijoje „QUO VADIS, EUROPA? EUROPOS SĄJUNGOS ATEITIS IR LIETUVA“.

 

 

 

Diskusija „Gegužės 3-ioji – Lietuvos ir Lenkijos istorinės bendrystės svarba Europai“

VU Istorijos fakulteto docentas dr. Eligijus Raila apie Gegužės 3-iosios Konstituciją. Pranešimas LR Seime, Europos informacijos biure 2017 05 03 (nuo 37:40). Šį renginį organizuoja Seimo laikinoji Gegužės 3-osios grupė kartu su Lenkų diskusijų klubu.

Taip pat interviu Radio Znad Wilii (su audio įrašu).

Diskusija Katovicuose "O roli Rzeczypospolitej w dzejach"

2016 m. lapkričio 24 d. Katovicuose (Lenkijoje) įvyko diskusija Katovicuose "O roli Rzeczypospolitej w dzejach". Joje dalyvavo ir VU Istorijos fakulteto profesorius Alfredas Bumblauskas. 

Pokalbis su prof. A. Bumblausku „Žinių radijo“ laidoje

Pokalbis su VU Istorijos fakulteto profesoriumi Alfredu Bumblausku apie moterys Lietuvos istorijoje „Žinių radijo“ laidoje „Moterys kalba“ (2016-11-23)

Pokalbis su prof. Alfredu Bumblausku „Žinių radijo“ laidoje

Apie nacionalinę ekspediciją „Nemunu per Lietuvą“ ir istoriją - pokalbis Žinių radijo laidoje „Prie pietų stalo“ (2016 07 08) su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesoriumi, Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros vedėju Alfredu Bumblausku.

Doc. L. Jovaiša: Kultūrinė revoliucija XVI–XVII a. LDK: jėzuitai modernybės kontekste

VU Istorijos fakulteto docento dr. Liudo Jovaišos paskaita „Kultūrinė revoliucija XVI–XVII a. LDK: jėzuitai modernybės kontekste“ Klasikų klube. 

Jėzuitai – veikliausias ir moderniausias Naujųjų laikų ordinas, Lietuvoje įsikūręs XVI a. pabaigoje ir sukėlęs tikrą dvasinį perversmą: universitetas, sielovada, pasiekianti paprastą žmogų, šviežiausios politinės ir ekonominės teorijos ir daugybė rašymo. Dienoraščiai, laiškai, ataskaitos, namų istorijos, asmeniniai užrašai – iki tol neregėtas rašto masyvas labiau negu bet kas pasakoja apie LDK kasdienybę ir jos žmones.

Prof. Alfredas Bumblauskas Kaliningrade

Birželio pradžioje VU Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros vedėjas profesorius Alfredas Bumblauskas dalyvavo tarptautiniame simpoziume Kaliningrade / Karaliaučiuje, kur skaitė pranešimą "Превратности исторической памяти и культурного наследия: от литовской столицы в Гусеве до Джона Кэй в Торонто". 

Siūlome pasiklausyti „Radio Svoboda“ organizuotą ir paskelbtą simpoziumo aptarimą "Прощай, оружие? Искусство и война", kuriame dalyvauja ir prof. A. Bumblauskas. Moderuoja žinoma žurnalistė, poetė Jelena Fanailova.

Tekstinis variantas tarptautinio simpoziumo "Прощай, оружие? Искусство и война" Kaliningrade / Karaliaučiuje aptarimo

 

Diskusija tarptautinėje mokslinėje konferencijoje Minske

2016 m. gegužės 13-14 d. Minske, Lietuvos Respublikos ambasadoje, vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Nacija krizės laikotarpiu: nacionaliniai interesai, identitetas, nacionalinė idėja ir istorijos politika Vidurio-Rytų Europoje po 2008 m.“ (programa). 

Gegužės 13 d. vykusios diskusijos "Нации и государства Восточной Европы - перспектива 2026"  video. Diskusijoje dalyvavo VU Istorijos fakulteto prof. Alfredas Bumblauskas, Ukrainos istorijos instituto prof. Georgiy Kasianov, Sankt Peterburgo Europos universiteto prof. Alexey Miller, Instituto “Палітычная сфера” direktorius Andrei Kazakevich. 

 

 

Apie diskusiją žr.: 

 

Prof. Alfredo Bumblausko interviu Minske («Сама Россия не хочет того, что имела» — интервью с Альфредасом Бумблаускасом, video). 

 

 

 

Apie naują knygą „Pirmykščio žmogaus kailyje: Už ką esame skolingi akmens amžiaus žmogui?“

13340274 1138996139499235 2785297549296597168 oApie naują knygą „Pirmykščio žmogaus kailyje: Už ką esame skolingi akmens amžiaus žmogui?, skirtą jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams, laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja autorės, VU Istorijos fakulteto doktorantės Gabrielė Gudaitienė ir  Justina Kozakaitė

Knygos apie akmens amžių bendraautorės Gabrielės Gudaitienės teigimu, tokios edukacinės priemonės apie pirmykščių žmonių pasaulį reikia tiek jaunimui, tiek ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurie leidinyje taip pat gali atrasti pamirštų ar naujų faktų.

„Nei mokykloje mes apie akmens amžių ką nors sužinome, nei namuose turime progų apie tai padiskutuoti. O tai sudaro turbūt nei daug, nei mažai – kokius 99 procentus mūsų istorijos“, – teigia G. Gudaitienė.

Anot leidinio bendraautorės Justinos Kozakaitės, norėta žmonėms priminti, kad akmens amžiuje susiformavo ne tik tam tikri daiktai, kaip kirvis ar peilis, tačiau ir žmogaus vertybių sistema.

„Akmens amžiaus žmogui esame skolingi už labai daug dalykų, tai, ką mes turime dabartiniame pasaulyje. <...> Ir iš tiesų tai ne tiek daiktai, kiek ir pats tarpusavio bendravimas, šeimos sąvokos atsiradimas, tos pačios vaikystės sąvokos susiformavimas“, – sako J. Kozakaitė.

Knygos „Pirmykščio žmogaus kailyje: Už ką esame skolingi akmens amžiaus žmogui?“ pritatymas (2016 06 01), Fotogalerija ©15min.lt

 

Prof. A. Bumblauskas diskusijoje "Kokio plano reikia Lietuvai?"

Ronald Reagan klubasGegužės 23 d. Ronald Reagan klube diskusija "Kokio plano reikia Lietuvai?".  Klubo susibūrime apie Lietuvos praeitį ir ateitį diskutavo VU Isorijos fakulteto profesorius dr. Alfredas Bumblauskas, TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis, finansininkė, VU dėstytoja Ingrida Šimonytė. Moderavo Andrius Užkalnis.

I dalis, II dalis 

Nuotraukos iš diskusijos 

 

Doc. dr. Rūta Šermukšnytė laidoje "Naktinis ekspresas"

valstybes paz. centrasApie Valstybės pažinimo centrą ir valstybę apskritai - LRT laidoje "Naktinis ekspresas" (2016 05 17). Diskutuoja politologas VU Istorijos fakulteto doc. dr. Rūta Šermukšnytė, dr. Justinas Dementavičius, LR Prezidentės vyriausia patarėja Rūta Kačkutė.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos