a.bumblauskas_copy.jpgVilniaus universiteto Istorijos fakultetas
Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedra
tel. +370 (5) 268 72 88

el. paštas

Moksliniai interesai:
  • LDK sociokultūrinė istorija: civilizacijos pobūdis, europeizacija, ir daugiakultūriškumas;
  • Lietuvos istorijos periodizacija ir regioninė priklausomybė;
  • Istoriografijos ir istorinės minties raida; istorinės atminties tyrimai;
  • Istorijos didaktika.
Biografija:

1979 m. baigė VU Istorijos fakultetą ir pradėjo dirbti Istorijos fakultete Lietuvos istorijos katedroje. 1987 m. apgynė daktaro disertaciją „Reformacijos genezė LDK“. 1990 m. įgijo pedagoginį docento mokslo vardą ir buvo išrinktas Istorijos fakulteto dekanu (pareigas ėjo dvi kadencijas), o 2002 m. – VU Istorijos fakulteto prodekanu. 1993 m. įkūrė Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedrą, tapo jos vedėju, o nuo 2002 m. pradėjo eiti šios katedros profesoriaus pareigas. Parengęs savo mokslo darbų apžvalgą „Lietuvos istorijos modeliai XIX–XX a. istoriografijoje“ 2008 m. praėjo habilitacijos procedūrą bei VU Senato nutarimu suteiktas pedagoginis profesoriaus vardas humanitarinių mokslų srityje.

Lietuvos istorijos sintezių „Senosios Lietuvos istorija. 1009–1795“ (2005), „Lietuvos Didžioji Kunigaikštija ir jos tradicija“ (2010), „Lietuvos istorija“ [kartu su A. Eidintu, A. Kulakausku ir M. Tamošaičiu] (2012, vertimai į anglų, vokiečių, prancūzų, ispanų, lenkų, rusų, baltarusių, latvių, albanų, bengalų, hindi, japonų kalbas), „Wielkie Księstwo Litewskie: Wspólna historia, podzielona pamięć“ (2013), „Lietuvos istorija kiekvienam“ [kartu su A. Eidintu, A. Kulakausku ir M. Tamošaičiu] (2018, I leid. ukrainiečių k.), „Lietuvos istorija. Paaugusių žmonių knyga“ (1 dalis 2018, 2 dalis 2019, 3 dalis 2020, 4-5 dalis 2022 kartu su M. Bumblausku).

Vilniaus universiteto istorijos sintezių koncepcijos suformulavimas ir įvairios formos sintezių sukūrimas: „Universitas Vilnensis,1579-2004“ (2004, kartu su B. Butkevičienė, S. Jegelevičius ir kt.), „Vilniaus universitetas fotografijose“ (2004 m., kartu su S. Žvirgždu). „Alma Mater Vilnensis: Vilniaus universiteto istorijos bruožai (2012, 1 leid. 2009, kartu su S. Jegelevičium, V. Pšibilskiu ir kt.), „Alma Mater Vilnensis: Vilniaus universiteto turtai istorijos skersvėjuose (XVI-XXI amžiai)“ (2016, G. Kirkienė, A. Pacevičius ir kt.), Alma Mater Vilnensis : trumpa universiteto istorija (2019, E. Raila, R. Gaidis ir kt.) autorius.

Dokumentinio tritomio „Būtovės slėpiniai. [T. 1], Nuo Netimero iki ...“ (2014), „Būtovės slėpiniai. [T.] 2, Užmiršta Lietuva“ (2016), „Būtovės slėpiniai. [T.] 3, Lietuvos vartai į jūrą“ (2017) (kartu su E. Gudavičiumi, A. Švedu) bendraautorius.