Katedros vedėjas doc. dr. Liudas Jovaiša

tel. (8 5) 268 72 97
el. paštas:

Katedros darbuotojai

Siūlomos kursinių ir bakalauro darbų temos. Atnaujinta 2023 spalį.

Apie katedrą

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedra įkurta 1990 m., reorganizavus Istorijos fakulteto struktūrą. 1990–1993 m. jai vadovavo prof. habil. dr. Mečislovas Jučas (1926–2019), 1993–2006 m. – prof. dr. Irena Valikonytė, 2006–2020 m. – prof. dr. Rimvydas Petrauskas, o nuo 2020 m. vadovauja doc. dr. Liudas Jovaiša.

Katedros mokslinė veikla skirta kompleksiniam daugiakultūrės LDK visuomenės pažinimui. Svarbiausios katedros mokslininkų tyrimų kryptys:

• LDK istorijos šaltinių tyrimai ir publikavimas (R. Petrauskas, I. Valikonytė, T. Čelkis, E. Saviščevas, L. Jovaiša);
  • XIV–XVIII a. LDK visuomenės sąranga ir raida:
    • dinastijų ir bajorijos socialinė struktūra ir jos transformacija (R. Petrauskas);
    • Žemaitijos valdžios elitas (E. Saviščevas);
    • LDK teritorijos formavimosi ir sienų delimitaciniai procesai (T. Čelkis);
    • bajorų ir miestiečių teisinės kultūros raida (I. Valikonytė, J. Karpavičienė);
    • bajorų namų ūkio modernėjimo tendencijos (N. Dambrauskaitė);
    • LDK krikščionybės ir katalikų Bažnyčios bei vienuolijų istorija (L. Jovaiša, M. Jakulis);
    • kolektyvinių likimų (miestiečių, moterų etc.) istorija (J. Karpavičienė, I. Valikonytė);
    • XVI–XVIII a. LDK kultūros problemos (V. Dolinskas, L. Jovaiša).

Katedra kuruoja istorijos bakalauro studijų medievistikos specializacijos programą ir yra medievistinių bei LDK studijų lyderė Lietuvoje. Bendradarbiaujama su kitų LDK paveldo valstybių (Lenkijos, Ukrainos) mokslo centrais, o taip pat su Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Rusijos, Vokietijos istorikais.

Prie katedros veikia Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos tyrimų grupė.