Sidebar

Vilniaus universiteto (Post)autoritarinių kraštovaizdžių tyrimų centras skelbia konkursą mokslo darbuotojo(s) ilgalaikei stažuotei vykdyti projektą „Ekologinė savimonė ir aplinkodairos vaizduotė“. Klimato krizės akivaizdoje pripažįstama, kad ekologiniai ir socialiniai klausimai nebegali būti sprendžiami atskirai, todėl dėmesio centre atsidūrė žmogaus ir jį supančio pasaulio abipusė priklausomybė. Nors visos politinės sistemos per XX amžių veikė gamtinę aplinką, tačiau autoritariniai režimai dažnai išsiskirdavo sumanymų radikalumu, transformacijų mastu ir jų neigiamo poveikio socialiniai ir gamtiniai aplinkai nepaisymu.

Mokslo darbuotojo(s) stažuotės tikslas – atlikti filosofinę ekosocialinių idėjų analizę, nagrinėti jų sąsajas su kultūrinių (urbanistinių, agrarinių) kraštovaizdžių ir žemės struktūrų transformacijomis XX–XXI amžiaus autoritarinėse ir post-autoritarinėse šalyse ir/arba pasiūlyti šiame kontekste aktualų (post)kolonijinio mąstymo paradigmų persvarstymą; prisidėti prie post-autoritariniame kontekste aktualaus ekosocialinio sąvokyno sukūrimo, svarstyti ir siūlyti įvairius aplinkodairinės vaizduotės sampratos aspektus.

Mokslo darbuotojo(s) stažuotės projektų paraiškos teikiamos iki 2024 m. balandžio mėn. 8 d.
Stažuotės trukmė – 24 mėnesiai: 2024 m. gegužės mėn. 2 d. – 2026 m. balandžio mėn. 30 d.
Pagal šį šaukimą bus atsirinkta viena paraiška.
 

Daugiau informacijos

Ekosocialinis žvilgsnis į visuomenės būvį šiuo metu tampa viena aktualiausių mokslo krypčių, kuri reaguoja į klimato krizės ir antropoceno problemas ir ieško būdų, kaip jas įsisąmoninti, apibrėžti ir analizuoti. Pripažįstama, kad ekologiniai ir socialiniai klausimai nebegali būti sprendžiami atskirai, todėl dėmesio centre atsiduria žmogaus ir jį supančio pasaulio abipusė priklausomybė.

(Post)autoritarinių kraštovaizdžių tyrimų centras (PAScapes) šį socialinio ir gamtos pasaulių tarpusavio ryšį imasi nagrinėti konkrečioje politinėje tikrovėje – autoritariniuose režimuose. Nors visos politinės sistemos per XX amžių veikė gamtinę aplinką, tačiau autoritariniai režimai išsiskyrė savo užmojų mastu, poveikio destruktyvumu ir trukdė rastis eko-sąmoningumui. Tad autoritarinių visuomenių ir jų palikimo tyrimai gali padėti pažinti ir suprasti giliausias ir mažiausiai reflektuotas žmogaus (buvusio, esamo ir būsimo) poveikio gamtai problemas klimato krizės akivaizdoje.

Specifinei (post)autoritarinių visuomenių sąveikai su gamtine aplinka ir jų palikimui tirti PAScapes taikoma tarpdisciplininė kraštovaizdžio prieiga. Autoritariniai ir postautoritariniai kraštovaizdžiai bendruose centro vienijamų istorikų, geografų, sociologų, paveldosaugininkų, archeologų ir filosofų darbuose yra ir tyrimų objektas, ir metafora, ir simbolis.

Vilniaus universitete veikiantis (Post)autoritarinių kraštovaizdžių tyrimų centras jungia mokslininkus ir mokslininkes iš trijų fakultetų – Istorijos, Filosofijos ir Chemijos ir geomokslų. Jis taip pat rengia tarptautinius projektus, skatina bendradarbiavimą su kitų šalių tyrėjais ir skirtingų autoritarinę patirtį turinčių visuomenių lyginamąsias studijas.

Projekto vadovas – prof. dr. Arūnas Streikus.


Centrą sudaro keturios tyrimų grupės ir kryptys:


Kvietimai ir konkursai

Konkursas stažuotei „XX–XXI amžiaus (post)autoritarinių valstybių kultūriniai kraštovaizdžiai: transformacijos, modeliai, gamtos atsakas“
Konkursas stažuotei „Ekologinė savimonė ir aplinkodairos vaizduotė“
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos