VK V.butkutes fotoKolektyvinėje monografijoje “Lietuvos valstybės kontrolės istorija” siekta ne vien lokaliai išdėstyti vienos institucijos istoriją, bet ir atsiliepti į neišnykstančią ir nuogąstauti verčiančią mūsų visuomenės ypatybę – nepasitikėjimą valdžios institucijomis, tarpais dargi pačia valstybe. Išsamesnis susipažinimas su Valstybės kontrolės istorija, dabartine jos veikla turėtų gaivinti visuomenės supratimą, kad valdžios hierarchijoje, jos sistemoje yra savikontrolės mechanizmas, kad piliečių rinktas Seimas, Prezidento institucija formuoja ir palaiko valdžios stebėjimo bei priežiūros institucijas, kurios yra nepriklausomos nuo vykdomosios valdžios, o jų darbuotojai yra pasižadėję, prisiekę, atsidėję ginti visuomenės interesą, rūpintis bendruoju gėriu. Toks supratimas mažintų visuomenės susiskaldymą, fragmentaciją, stiprintų valstybės vidaus stabilumą, kuris padėtų apsisaugoti nuo kylančių ir vis arčiau sėlinančių išorės grėsmių. Išlaikyti sutelktą valstybę – svarbiausią tautos išlikimo garantą, šiandien turime suprasti kaip geopolitinį įsaką.

Atsakomojo redaktoriaus VU Istorijos fakulteto profesoriaus Zenono Butkaus teigimu, rengiant knygą buvo stengiamasi išlaikyti optimalų apimties balansą tarp ketvirtį amžiaus siekiančios šiandieninės Valstybės kontrolės veiklos analizės ir jos praeities ištakų, kitaip tariant – tikrosios istorinės dalies pristatymo. Knygoje atskirai nagrinėjamas valstybės aparatą kontroliuojančių instancijų atsiradimas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (R. Šmigelskytė–Stukienė, LII), jų egzistavimas carizmo priespaudos laikais (R. Gaidis, VU IF), išskiriamas modernios Valstybės kotrolės susiformavimas ir jos funkcionavimas per pirmosios Nepiklausomybės dvidešimtmetį (S. Kaubrys, VU IF), tiriama Valstybės kontrolės veikla 1940–1990 – okupacijų – metais (A. Jakubčionis, VU IF). Viso darbo kulminacija - dabartinės mūsų Valstybės kontrolės veiklos analizė, bandymas isiaiškinti, kaip ji tapo šiuolaikiška, europietiška audito institucija (D. Bukelevičiūtė, VU IF).

Lietuvos valstybės kontrolės istorija: kolektyvinė monografija / Dalia Bukelevičiūtė, Ryšard Gaidis, Algirdas Jakubčionis, Saulius Kaubrys, Ramunė Šmigelskytė-Stukienė; [atsakomasis redaktorius Zenonas Butkus]; Vilniaus univrsiteta. –Vilnius: Vilniaus universitetas: Vilniaus universiteto leidykla, 2015. –524 p.
ISBN 978-609-459-1