Bioarcheologijos tyrimų centras
Vadovė doc. dr. Giedrė Motuzaitė Matuzevičiūtė
tel. (8 619) 27925
el. paštas:
Kontaktai:
M. K. Čiurlionio g. 21, LT-03101 Vilnius
tel. (8 619) 27925
el. paštas:
www1040.vu.lt/lt
Centro mokslininkai:
doc. dr. Giedrė Keen (archeobotanika)
doc. dr. Giedrė Piličiauskienė (zooarcheologija)
dr. Justina Kozakaitė (antropologija)
Apie centrą
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Bioarcheologijos tyrimų centro tikslas – moksliniai ekofaktinės medžiagos tyrimai. Ekofaktai – tai organiniai dariniai (medžiagos), randami archeologiniuose objektuose, ir turintys archeologinės reikšmės, pvz., augalų liekanos, žmonių ir gyvūnų kaulai, vabalų liekanos, kiaušinių lukštai. Šiuo metu centras koncentruojasi į makrobotanikos ir osteologinės medžiagos tyrimus. Centrą sudaro trys laboratorijos:
- antropologijos,
- archeobotanikos ir
- zooarcheologijos.
Taip pat centre įrengtos grunto plovimo ir saugojimo patalpos, zooarcheologinės medžiagos saugykla. Tyrimai laboratorijose atliekami pagal geriausius visuotinai pripažįstamus profesinius, techninius standartus ir praktikas.
Centras yra atviros prieigos, suteikia galimybę ir sudaro sąlygas Lietuvos ir užsienio mokslininkams tirti jame saugomą medžiagą. Taip pat sudarytos sąlygos Vilniaus universiteto studentams atlikti tiriamuosius darbus, įgauti įgūdžių bioarcheologijos srityje.
Bioarcheologijos centras vykdo ir užsakomuosius ekofaktinės medžiagos tyrimus.
Plačiau žr. Bioarcheologijos tyrimų centro puslapyje.
Kultūrinių bendrijų studijų centras
Vadovas doc. dr. Grigorijus Potašenko
tel. (8 5) 268 72 93
el. paštas:
Kontaktai: 323 kab. / Universiteto g. 7, LT-01131 Vilnius tel.
(8 5) 268 72 93
el. paštas:
Centro mokslininkai:
doc. dr. Grigorijus Potašenko
Apie centrą
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Kultūrinių bendrijų studijų centras įkurtas 1999 m. kaip bendras Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto bei Atviros Lietuvos fondo projektas. Centro veikla skirta etninėms grupėms, kurios neturi suvereniteto. Centras visų pirma dėmesį skiria Lietuvos totorių, karaimų, sentikių, romų bei jidiš istorijos ir kultūros tyrimams.
Lietuvos statutų ir Lietuvos metrikos tyrimų centras
Vadovė prof. dr. Irena Valikonytė
tel. (8 5) 268 72 97
el. paštas:
Kontaktai:
326 kab. / Universiteto g. 7, LT-01131 Vilnius
tel. (8 5) 268 72 97
el. paštas:
Centro mokslininkai:
prof. dr. Irena Valikonytė
dr. Neringa Dambrauskaitė, mokslo darbuotoja
Neringa Šlimienė, jaunesnioji mokslo darbuotoja
Saulė Viskantaitė-Saviščevienė, jaunesnioji mokslo darbuotoja
Apie centrą
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos tyrimų centre vykdomi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos ir teisės šaltinių, visų pirma Lietuvos Statutų ir Lietuvos Metrikos, tyrimai.
XX a. 7 deš. pabaigoje – 8 deš. pradžioje Vilniaus universiteto Lietuvos istorijos katedroje prof. Stanislovas Lazutka pradėjo burti (iš pradžių neformalią) darbuotojų grupę, kuri ėmė ruoštis Pirmojo Lietuvos Statuto (PLS) publikavimui. Per tris dešimtmečius PLS tematika buvo apginta viena habilituoto daktaro (S. Lazutka) ir trys daktaro (Edvardas Gudavičius, Irena Valikonytė, Tatjana Vlasova) disertacijos, buvo surengtos keturios Lietuvos statutams skirtos mokslinės konferencijos (1979, 1988, 1991, 2004 m.), parašytos dvi monografijos (S. Lazutka, I Литовский статут - феодальный кодекс Великого Княжества Литовского, 1973; S. Lazutka, Lietuvos statutai, jų kūrėjai ir epocha, 1994), o svarbiausia – parengtos spaudai ir publikuotos PLS akademinio leidinio knygos. Šio įspūdingo LDK teisės, istorijos ir kultūros paminklo publikavimas ir tyrimai Vilniaus universitetui padėjo pelnyti PLS studijų centro vardą. Apie tai liudija ir 1995 m. prof. S. Lazutkai ir prof. E. Gudavičiui paskirta Lietuvos valstybės Mokslo premija.
Idėją kompleksiškai publikuoti Lietuvos Metrikos (LM) knygas atgaivino ir tarptautinę programą parengė rusų istorikas akad. Vladimiras Pašuta. 1980 m. jis vadovavo SSRS mokslų akademijos delegacijai, pasirašiusiai atitinkamą sutartį su Lenkijos mokslų akademija. Lietuvos (LTSR) mokslų akademijai šioje programoje turėjo atstovauti Istorijos institutas, tačiau rengiant metodines LM leidybos rekomendacijas buvo pakviesti dalyvauti ir Vilniaus universiteto profesoriai M. Jučas ir S. Lazutka. Kai 8 deš. pabaigoje LM tyrimų ir publikavimo centras akivaizdžiai ėmė keltis į Vilnių (į Istorijos institutą, kur dirbo dr. Egidijus Banionis), LM leidybos programoje pradėjo dalyvauti ir PLS tyrėjai. Rengiant PLS komentarus būtų neįmanoma išsiversti be LM XVI a. pirmosios pusės Teismų bylų knygų medžiagos, nes būtent LDK teismų praktika buvo vienas iš svarbiausių PLS šaltinių. Todėl ir imtasi rengti spaudai ir analizuoti šio LM skyriaus knygas.
Rytų Europos žydų istorijos tyrimų centras
Vadovė prof. dr. Jurgita Verbickienė
tel. (8 5) 268 71 87
el. paštas:
Kontaktai:
Universiteto g. 5, LT-01131 Vilnius
tel. (8 5) 268 71 87
el. paštas:
Centro mokslininkai:
prof. dr. Jurgita Verbickienė
dr. Akvilė Naudžiūnienė
dr. Dovilė Troskovaitė
Apie centrą
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Rytų Europos žydų istorijos tyrimų centras tikslas – plėtoti aukšto tarptautinio lygio Rytų Europos žydų istorijos tyrimus.