fulbright ifAmerikiečių rašytoja, Fulbraito stipendijos laureatė Kallie Swyer 2022–2023 akademinius metus praleis atlikdama tyrimus Vilniaus universitete. Bendradarbiaudama su profesore dr. Jurgita Verbickiene ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, Kallie Swyer tyrinės Holokausto metu apie šiuos įvykius rašiusių žmonių biografijas. Jos tyrimo projektas „Atminties kalba: rašymas kaip pasipriešinimas ir prisiminimas“ analizuoja rašytojų gyvenimus, tai pat kelia klausimus: ar rašymas gali būti panaudotas kaip pasipriešinimo aktas prieš žiaurius režimus? Kaip rašymas išsaugo atmintį?

Gyvendama Vilniuje K. Swyer bandys sujungti asmeninę ir savo prosenelių, kilusių iš Lietuvos, žydišką kilmę. Ji tyrinės Vilniaus universitete studijavusios Matildos Olkinaitės kūrybą bei gyvenimą, ieškant ryšio su M. Olkinaite per bendrą meilę poezijai bei gyvenimiškas patirtis. Rašytoja kasdien pradėjo vesti dienoraštį, taip pat integruotis į Vilniaus universiteto bendruomenę ir kuria ryšius su  Lietuvos žydų bendruomene bei mokosi lietuvių kalbos; ji lanko paskaitas tame pačiame universitete ir net gyvena tame pačiame daugibutyje kaip ir M. Olkinaitė iki Holokausto pradžios.

K. Swyer turi Menų srities kūrybinio rašymo bakalauro laipsnį. Savo tyrimą ji transformuos į interaktyvią poezijos ekspoziciją, kuri bus pristatyta Poezijos pavasaryje. Ekspozicija skaitytojus skatins kolektyviai pasirinkti, ką mes prisimename naudojant užtemdytos poezijos (angl. blackout poetry) technikas.

Rašytoja bendradarbiaus tęsiant Vilniaus universiteto iniciatyvą „Grįžtanti atmintis“. Ji bandys pasiekti JAV gyvenančias iš Lietuvos kilusias žydų bendruomenes, taip padedant pagerbti žydų studentų, kurie Holokausto metu buvo pašalinti iš universiteto, palikimą. Taip pat ji savanoriaus redaguojant tektus anglų kalba, skirtus Vilniaus universiteto muziejui bei pagal poreikį tyrėjams ir studentams.

Augdama JAV K. Swyer geografiškai buvo labai nutolusi nuo Rytų europietiškų jos šeimos šaknų. Ji tvirtai tiki, kad Lietuvos žydų istorijos išsaugojimas yra būtinas norint rasti ryšį su savo praeitimi ir prisiminti apie negandas, su kuriomis susidūrė jos protėviai. Tai darydami galime išsaugoti jų atmintį ir geriau suprasti, kaip galime padėti tiems, kurie šiandien yra panašioje situacijoje.

K. Swyer dėkoja Vilniaus universiteto Istorijos fakultetui ir Erasmus studentų mobilumo programai už šiltą sutikimą. Ji nekantrauja integruotis į Vilniaus universiteto bendruomenę. Jei domitės bendradarbiavimu akademinio ir kūrybinio rašymo srityje, kalbų keitimosi praktika, o gal tiesiog norėtumėte išgerti kartu puodelį kavos, su ja galite susisiekti elektroniniu paštu: .

American writer and Fulbright Research Grantee Kallie Swyer will be conducting research at Vilnius University for the 2022-2023 academic year. In collaboration with history professor Dr. Verbickienė and the History Department at Vilnius University, Swyer will be researching the lives of those who write during and about the Holocaust. Her research project, The Language of Memory: Writing as Resistance and Remembrance, examines the lives of these writers, how writing can be used as an act of resistance against oppressive regimes, and how writing preserves memory.

Living in Vilnius, she will be connecting to her personal Lithuanian Jewish ancestry of her great-grandparents. She will also study the life and writing of Matilda Olkinaitė, finding connections to Olkinaitė through a shared love of poetry, as well as through shared living experiences; she has begun keeping a daily journal, integrating into the Jewish community, learning the Lithuanian language, attending classes at the same university, and is even living in the same building as Olkinaitė did before The Shoa started.

Swyer holds a Bachelor of Arts degree in Creative Writing and will be turning her research into an interactive poetry exhibit to be presented at the Poetry Spring festival. This exhibit will ask readers to collectively choose what we remember by utilizing blackout poetry techniques.

She will continue working with the University’s Recovering Memory Initiative to reach out to American communities with Lithuanian Jewish heritage to help honor the legacy of Jewish students who were expelled from the University during the Holocaust. She will volunteer with the History department and Vilnius University Museum to edit English texts.

Growing up in the United States, Swyer was geographically far from her family’s Eastern European roots. She feels strongly that the preservation of Jewish and Lithuanian history is imperative to finding a connection to our pasts and reminding us of the oppression that our ancestors faced. In doing so, we can keep their memories alive and better understand how we can help those who are facing similar oppression today.

Swyer would like to the thank Vilnius University’s History Department and Erasmus Student Network for the warm welcome she’s received. She is eager to continue integrating into the Vilnius University community. If you’re interested in getting in touch for an academic or writing collaboration, language exchange, or to get a cup of coffee and say hello, you can reach her at her VU email address: .