Sidebar

parodaLietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje (Šv. Jono g. 11, Vilniuje) š.m. sausio 22 d. buvo atidaryta paroda „Laisvės balsai Šaltojo karo laikotarpiu. Laisvosios Europos Radijas“. Paroda skirta prisiminti prieš 65 metus pradėjusį veikti „Laisvosios Europos radiją“ bei vasario 13-ąją minimą Pasaulinę radijo dieną.

Ši paroda yra bendras Čekijos Respublikos Totalitarinių režimų tyrimo instituto, Čekijos kultūros sklaidos instituto Miunchene bei Miuncheno Liudviko Maksimiliano universiteto Rytų Europos studijų centro projektas, pasakojantis apie penkių Rytų Europos radijo redakcijų – Čekoslovakijos, Lenkijos, Vengrijos, Rumunijos ir Bulgarijos – darbą.

Renginio dalyvius sveikino Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato vadovė ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doc. Marija Drėmaitė, parodą atidarė Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumil Mazánek. Istorijos fakulteto dokt. Inga Zakšauskienė aptarė Laisvosios Europos radijo reikšmę Lietuvoje iki nepriklausomybės atkūrimo. Jos nuomone, nuo pat Berlyno sienos nuvertimo Laisvosios Europos radijo (toliau LER) ir kitų Vakarų radijo transliacijoms buvo priskiriamas ženklus vaidmuo prisidedant prie Sovietų Sąjungos subyrėjimo ir komunistinių režimų nuvertimo Rytų Europoje. LER transliacijų patirtis Šaltojo karo metais parodė, kaip minkštosios galios priemonės gali būti panaudotos užkariaujant gyventojų širdis ir protus. LER istorija prasidėjo 1949 m. įsteigus Laisvosios Europos komitetą, kuris koncentravosi ties išeivių iš Vidurio ir Rytų Europos JAV veiklos koordinavimu. Pagrindinis komiteto tikslas buvo suteikti iškiliausiems išeivių veikėjams galimybę radijo bangomis kreiptis į už geležinės uždangos likusius tautiečius. 1950 m. buvo įsteigtas ir Laisvosios Lietuvos komitetas, kuriam vadovavo V. Sidzikauskas. Pirmosios LER radijo transliacijos į Čekoslovakiją, Rumuniją pradėtos 1950 m. liepos 4 d., po keleto mėnesių transliacijas papildė ir laidos į Lenkiją, Vengriją, Bulgariją ir Albaniją. JAV Valstybės departamentas buvo numatęs ir radijo transliacijų į Baltijos šalis lietuvių, latvių ir estų kalbomis pradžią, tačiau dėl įvairių priežasčių LER radijo laidos į regioną pradėtos tik 1975 m. LER lietuvių redakcija savo darbą pradėjo Sovietų Sąjungos gyventojams skirtame Laisvės radijuje Miunchene. 1984 m. Baltijos šalių tarnybos perkeltos į Rytų ir Vidurio Europos šalims skirtą Laisvosios Europos radiją, kuriame dirbo Kajetonas Julius Čeginskas, Kęstutis Čerkeliūnas, Kęstutis Jokubynas, Jonas Jurašas, Gintaras Aleknonis, Mykolas Drunga, Kęstutis Girnius, Saulius Tomas Kondrotas ir daugelis kitų.

Dr. Kęstutis Girnius pasidalino savo prisiminimais ir darbo patirtimi „Laisvosios Europos Radijuje“ Miunchene ir Prahoje. Renginyje buvo galima sutikti ir kitus legendinės radijo stoties lietuvių tarnybos darbuotojus.

Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje paroda „Laisvės balsai Šaltojo Karo laikotarpiu. Laisvosios Europos Radijas“ bus eksponuojama iki 2015 m. vasario 23 d.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos