spidola2015 m. vasario 20 d. VU Istorijos fakultete 211 auditorijoje, 15:00 val.
INGA ZAKŠAUSKIENĖ gins disertaciją
 „Vakarų radijo transliacijos į sovietinę Lietuvą 1950 – 1990 metais”

Disertacija rengta Vilniaus universitete 2010 – 2014 m. m.
Mokslinis vadovas – doc. dr. Algirdas Jakubčionis (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, istorija – 05 H).

Istorijos mokslo krypties tarybos sudėtis:

prof. dr. Šarūnas Liekis – tarybos pirmininkas (Vytauto Didžiojo universitetas, humanitariniai mokslai, istorija – 05 H);
prof. dr. Zenonas Butkus (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, istorija – 05 H);
doc. dr. Aurimas Švedas (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, istorija – 05 H);
dr. Saulius Grybkauskas (Lietuvos istorijos institutas humanitariniai mokslai, istorija – 05 H);
doc. dr. Vygantas Vareikis (Klaipėdos universitetas, humanitariniai mokslai, istorija – 05 H).

Vakarų radijo transliacijos buvo efektyvus Vakarų valstybių politikos įgyvendinimo instrumentas Šaltojo karo metais. JAV užsienio politikos formuotojai pakankamai anksti suvokė, jog Šalto karo laimėjimas arba pralaimėjimas įvyks visuomenės nuomonės plotmėje, o ne karinių veiksmų pagalba kovos lauke. JAV vyriausybė ankstyvuoju Šaltojo karo laikotarpiu suvokusi komunizmo grėsmę nacionaliniam saugumui taip vadinamą Tramdymo strategiją papildė plačiu spektru specialiųjų slaptų operacijų turėjusiu privesti prie Vidurio ir Rytų Europos išlaisvinimo ir komunistinės valdžios išstūmimo. Radijo transliacijų operacijoms, turėjusioms per geležinę uždangą pasiekti sovietinio bloko valstybes buvo priskirta tiesos sakymo misija bei sukliudyti komunizmo ideologijos įsigalėjimui. Laisvosios Europos (toliau LER) ir Laisvės (toliau LR) radijo stotys savo veiklos pradžioje išgyvenusios nevienareikšmiškai vertinamų istorinių momentų bei JAV vyriausybei modifikavus radijo transliacijoms keliamus uždavinius aštuntojo dešimtmečio viduryje įgavo viešosios diplomatijos (public diplomacy) priemonės statusą.