2023-09-08 17:30

Vilniaus gi modernejimasRugsėjo 8 d., 17.30 val. pristatoma nauja Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto mokslininkių Aelitos Ambrulevičiūtės, Marijos Drėmaitės ir Giedrės Polkaitės-Petkevičienės knyga Vilniaus gyvenamosios infrastruktūros modernėjimas ir miesto plėtra 1870–1940 metais (VU leidykla, 2022).

Pristatymas vyks naujai atidarytoje VU muziejaus Idėjų observatorijoje (M.K. Čiurlionio g. 29), pokalbį su autorėmis moderuos istorikas dr. Norbertas Černiauskas. Klausytojų laukia įdomybės, viktorina ir galimybė laimėti daug knygų.

Mokslininkės tyrė Vilniaus rezidencinių kvartalų pokyčius 1870–1914 ir 1920–1940 metais. Šiuo laikotarpiu miestas sparčiai plėtėsi ir didėjo gyventojų skaičius. Sykiu didėjo miesto tarša. Siekiant pagerinti gyvenimo kokybę, kilo poreikis modernizuoti ir miesto sanitarinę, ir gyvenamosios erdvės infrastuktūrą. Būtent modernių buitinių patogumų poreikis intensyvios miesto plėtros laikotarpiu lėmė inžinerinių tinklų ir urbanistinio planavimo (zonavimo) modernizavimą. Vilniuje šio proceso pamatai buvo padėti 1870–1914 metais. 1920–1940 m. vykę modernėjimo procesai lėmė naujų (modernių) buitinių patogumų formų atsiradimą, keitė būsto kokybę. Kartu turėjo pasikeisti ir miesto kvartalų sociotopografija. Tyrimo metu, lyginant du laikotarpius, bus analizuoti kokybiniai ir kiekybiniai miesto gyvenamosios infrastruktūros ir būsto pokyčiai. Tai leis nustatyti šių pokyčių įtaką miesto rajonų / kvartalų sociotopografijai.

Knyga parengta ir išleista vykdant LMT finansuotą projektą „Vilniaus gyvenamosios infrastruktūros modernėjimas 1870–1940 metais“ (Nr. S-MOD-21-5).