Renginiai

Januszas Tłomakowskis ir jo utopinis Vilniaus perstatymo planas - 2015.01.22 d.

Tlomakowskio-planasTurbūt kiekvienam Vilniaus gyventojui smalsu sužinoti, kaip šiandien galėjo atrodyti sostinė. Tai bus galima sužinoti š. m. sausio 22 d. 17 val. apsilankius Lietuvos nacionaliniame muziejuje (Arsenalo g. 3) rengiamame vakare, kuriame Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantas Karolis Kučiauskas pristatys mažai kam žinomo lenkų grafiko ir Paryžiuje diplomuoto urbanisto Januszo Tłomakowskio (1896–1980) Vilniaus miesto viziją.

1932 m. sausio 16 d. tuomečiam Vilniaus miesto prezidentui Józefui Folejewskiui (taip tarpukariu vadinti merai) iš Paryžiaus atkeliavo nedidelė Vilniaus miesto futuristinio plano nuotrauka. Plano autorius – jaunas urbanistas ir grafikas vilnietis Januszas Tłomakowskis, žinodamas, kad šis miestas stokoja kryptingos tvarkybos strategijos, pasiūlė savo ateities Vilniaus viziją. Pagal Lietuvos centriniame valstybės archyve išlikusią korespondenciją žinoma, kad autorius vėliau atsiuntė ir rašto darbą, tiesiogiai susijusį su planu. Šiandien šį darbą pavyko atrasti ne Vilniuje, o Paryžiaus universiteto Urbanistikos institute, kuriame jis buvo apgintas 1931 m. daktaro laipsniui gauti.

Vilniaus miestas projektuotas taisyklingo, 5 km spindulio apskritimo formos. Apskritimo centre – Misionierių bažnyčia. Didysis Vilniaus bulvaras aplink apskritimą turėjo būti kertamas svarbiausių miesto kelių. Autorius kalba ir apie galimybę formuoti gyvenamuosius miesto rajonus, ten apgyvendinant panašių profesijų ar socialinių sluoksnių vilniečius. Naujajame plane suformuota keturiasdešimt gyvenamųjų rajonų, kiekvienas jų išskirtinai apibūdintas. Su į dangų besistiebiančiais dangoraižiais ir net metro Vilniaus miestas turėjo tapti anų laikų pasididžiavimu.

Kultūros istorijos vakare bus pristatomas minėtasis J. Tłomakowskio kūrinys, jo utopiniai užmojai ir įtakos. Atsekama, kaip maksimalistinės studento fantazijos atkartojo žymių urbanistų idėjas, o didžiausių pasaulio miestų modelis mėgintas taikyti Vilniui. Nepaisant daugumos stebėtinai naivių urbanistinių siekių, kiekvienas J. Tłomakowskio darbo puslapis – didelės meilės gimtajam miestui išraiška. Vien tam, kad „senasis Vilnius galėtų tapti panašus į didelį ir šiuolaikišką miestą“.

Iliustracija: 1931 m. Vilniaus plano nuotrauka, saugoma Lietuvos centriniame valstybės archyve.

Daugiau informacijos – Edita Povilaitytė, tel. (8 5) 240 5067; el. p.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos