Uzsklanda ekranams Forumas 2023Spalio 11 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks vienos dienos renginys „Istorijos politikos forumas 2023: Atmintis. Istorija. Politika.“ Tai pirmasis Lietuvos Respublikos Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos inicijuojamas vienos dienos istorijos politikos forumas, kurio diskusijose dalyvaus ir Vilniaus universiteto (VU) Istorijos fakulteto mokslininkai.

Idėja organizuoti forumą kilo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos posėdžiuose. 2022–2023 m. komisijos posėdžiuose daug dėmesio buvo skiriama aiškinantis kokia šiuo metu Lietuvoje yra istorijos politika, kokios institucijos ir bendruomenės veikia šiame lauke. Pradėtos diskusijos parodė, kad reikalinga erdvė, kurioje būtų formuojamos pamatinės istorijos politikos gairės ir tikslai, kurių turėtume siekti švietimo, atminties ir valstybės institucijose. Ukrainos karo kontekste suaktyvėjo poreikis kalbėtis apie istorinę atmintį, atminties kultūrą Lietuvoje ir Lietuvos istorijos sklaidą užsienyje.

Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos posėdžiuose ir diskusijose dalyvavo VU Istorijos fakulteto istorikai prof. Arūnas Streikus ir doc. Aurimas Švedas. Taip pat jie padėjo suformuoti pirmojo istorijos politikos forumo diskusijų probleminius klausimus.

Forumo tikslas – kartu su suinteresuotų atminties ir valstybės institucijų, istorikų, politikų atstovais atviro dialogo būdu aptarti visuomenėje kylančias diskusijas atminties kultūros ir politikos klausimais, išgryninti pamatines istorijos politikos gaires. Po kiekvienos diskusijos bus siekiama suformuluoti gaires, kuriomis būtų galima remtis sprendžiant klausimus, susijusius su istorijos politika.

Vyks keturios diskusijos, kurias moderuos VU Istorijos fakulteto istorikai: „Istorija ir visuomenė: kokia yra istorijos funkcija?“; „Atminčių karai: istorikų ir politikų vaidmuo“; „Lietuvos istorijos reprezentacijos pasaulyje: kaip kalbėti, kad mus suprastų?“; „Koks yra valstybės interesas istorinės kultūros formavimo sferoje?“.

Probleminių klausimų ir forumo koncepto formavimas vyko tariantis su visuomeninėmis, jaunimo organizacijomis ir istorikų bendruomene. Ateityje planuojama ir toliau politinės istorijos diskurso klausimus nagrinėti atviro tipo dialoguose.

FORUMO PROGRAMA:

9.00–9.30 val. – istorijos politikos forumo atidarymas.

9.30–10.50 val. – diskusija: „Istorija ir visuomenė: kokia yra istorijos funkcija?“ Moderuoja VU Istorijos fakulteto prof. Arūnas Streikus.

Diskusijoje dalyvauja: VU Istorijos fakulteto istorikas prof. Alfredas Bumblauskas, kino režisierius Karolis Kaupinis, filosofas, VU rektoriaus patarėjas Paulius Gritėnas, Seimo nariai doc. Stasys Tumėnas ir prof. Raimundas Lopata.

11.00–12.20 val. – diskusija: „Atminčių karai: koks yra istorikų ir politikų vaidmuo?“ Moderuoja VU Istorijos fakulteto istorikas dokt. Antanas Terleckas.

Diskusijoje dalyvauja: Klaipėdos universiteto istorikas dr. Zigmas Vitkus, VU politologė prof. Ainė Ramonaitė, politologas dr. Vytautas Sinica, naujienų agentūros ELTA direktorius, politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė.

12.20–13 val. – pertrauka.

13.00–14.20 val. – diskusija: „Lietuvos istorijos reprezentacijos pasaulyje: kaip kalbėti, kad mus suprastų?“ Moderuoja Lietuvos vyriausioji archyvarė, VU Istorijos fakulteto istorikė dr. Inga Zakšauskienė.

Diskusijoje dalyvauja: europarlamentarė Rasa Juknevičienė, diplomatas, ambasadorius Čekijos Respublikoje Laimonas Talat-Kelpša, Lietuvos Respublikos Prezidento patarėja, istorikė doc. dr. Jolanta Karpavičienė, istorikė dr. Mingailė Jurkutė, užsienio reikalų viceministras Jonas Survila, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generalinis direktorius, VU Istorijos fakulteto istorikas doc. Vydas Dolinskas.

14.30–15.50 val. – diskusija: „Koks yra valstybės interesas istorinės kultūros formavimo sferoje?“ Moderuoja VU Istorijos fakulteto kultūros istorikas doc. Aurimas Švedas.

Diskusijoje dalyvauja: Ministrės Pirmininkės patarėja Gabrielė Žaidytė, Lietuvos mokslo tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto pirmininkė, VU Istorijos fakulteto istorikė prof. Jurgita Verbickienė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius, istorikas dr. Arūnas Bubnys, Lietuvos istorijos instituto direktorius, istorikas prof. Alvydas Nikžentaitis, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius, Klaipėdos universiteto istorikas prof. Vasilijus Safronovas, Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė, Seimo narys prof. Valdas Rakutis.

15.50–16.15 val. – diskusijų apibendrinimas ir forumo uždarymas.

Istorijos politikos forumas „Istorijos politikos forumas 2023: Atmintis. Istorija. Politika.“ vyks spalio 11 d., Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo bibliotekos Konferencijų salėje (V a.).

Registracija į forumą (vietų skaičius ribotas) – https://bit.ly/RegistracijaIstorijosPolitikosForumas.

Jeigu kyla klausimų, susisiekite:

Forumo transliacija – https://youtube.com/live/X4WldrDS3CM

Forume bus fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti naudojami forumui viešinti.