pl

Rugsėjo 18 d. visoje Lietuvoje prasideda naujas nacionalinis konkursas mokiniams „Praeities stiprybė – dabarčiai“, skirtas ugdyti jaunų žmonių pilietiškumą ir istorijos pažinimą.

Konkurso metu vyresniųjų klasių moksleiviai kviečiami netradiciškai, kūrybiškai pažinti ir pristatyti visuomenei sudėtingus ir kartu nepaprastai įdomius bei įkvepiančius Lietuvos Laisvės kovų įvykius ir asmenybes.

Konkursas vyks keturiais etapais nuo rugsėjo 18 d. iki 2016 m. gegužės su šūkiu „Pažink laisvę“. Kūrybinės – tiriamosios užduoties įgyvendinimo principai remiasi „formule“: surask – pažink – atskleisk – papasakok. Atsižvelgdami į konkurso raiškos priemones ir galimybes, konkursą organizatoriai simboliškai vadina 4D (keturių dimensijų) konkursų.

Pirmojo etapo metu moksleivių komandos bus kviečiamos susipažinti su pilietinio pasipriešinimo istorija atliekant tiriamąją ir kūrybinę užduotį. Planuojama, jog pirmajame etape konkursas suburs apie 1000 moksleivių.

Antrojo etapo metu bus išrinkti 10 nugalėtojų iš skirtingų Lietuvos regionų.

Trečiame konkurso etape nugalėję moksleiviai bus kviečiami į „Pilietinio sąmoningumo ir istorijos dieną“, kurios metu turės galimybę apsilankyti Lietuvos kariuomenės dalinyje ir susipažinti su šiandienine Lietuvos gynybos sistema, dalyvaus praktiniuose seminaruose Vilniaus universitete, lankysis Nacionaliniame muziejuje, kituose su Lietuvos valstybingumu susijusiuose objektuose.

Paskutiniojo etapo metu Konkurso internetinės svetainės lankytojai išrinks tris geriausius darbus iš dešimties vertinimo komisijos atrinktų darbų.

Konkurso svetainė: praeities-stiprybe-dabarciai
Konkurso Facebook puslapis: https://www.facebook.com/pazinklaisve?fref=ts

Konkurso idėją pasiūlė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojai, idėjos įgyvendinimo kartu su Vilniaus universiteto fakultetu ėmėsi Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos istorijos mokytojų asociacija. Konkursą globoja krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Juozas Olekas, krašto apsaugos ministras: „Lietuvos Laisvės kovų istorija – tautos vienybės, ryžto, meilės tėvynei ir laisvei pavyzdys, kuris turėtų žadinti šių dienų visuomenės susitelkimą ir sąmoningumą.

Neabejojame Laisvės kovų istorijos bei pilietinių iniciatyvų prasmingumu mokykloje bei jos aplinkoje, tačiau dažnai pasigęstame formų bei būdų kaip įvairias idėjas ir naujus sumanymus įgyvendinti. Todėl labai džiaugiuosi šia iniciatyva, kuri sudaro galimybes ugdyti jaunų žmonių pilietiškumą pasitelkdama šiuolaikiškumą ir kūrybiškumą.

Negali žinoti, gal beieškant medžiagos pagal konkurso temą, bus surastas Vasario 16-osio akto originalas. To labai linkėčiau konkurso dalyviams!”

Vytaras Radzevičius, konkurso „Praeities stiprybė – dabarčiai“ atstovas, žurnalistas, keliautojas, Lietuvos kariuomenės ambasadorius, Lietuvos šaulių sąjungos narys: „Laisvės neišmatuosi. Ji kaip oras – ja kvėpuoji net nepastebėdamas ir ne visada įvertindamas. Ir kiekviena laisvė turi savo istoriją, aplinkybes, prigimtį. Ir pats esi laisvas tiek, kiek nepažeidi kitų laisvės ribų. Tad laisvės suvokimas ir įprasminimas nuo savo aplinkos iki valstybės istorijos man atrodo kaip būtinas dalykas.“

Dr. Norbertas Černiauskas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto lektorius: „Šis konkursas – tai puiki galimybė apjungti tiek tiriamuosius, tiek kūrybinius jauno žmogaus gebėjimus bei šiuolaikiškai papasakoti pasirinktą Laisvės kovų istoriją“.