vok inst paskaitu ciklas 20 1 copy2020 m. vasario 24 d. 17 val. kviečiame į Prof. Stefan Berger (Bochumas) paskaitą „Istorinių nacionalizmo tyrinėjimų perspektyvos šiandien“.

Renginio vieta: Vilniaus universitetas, Istorijos fakultetas, 211 aud.

Moderatorius ir komentatorius: dr. Darius Staliūnas, Lietuvos istorijos institutas
Paskaita vyks vokiečių kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių k.
Renginio partneris: Vilniaus universitetas

Nuo 1980-ųjų metų nacionalizmo tyrinėjimai visame pasaulyje išgyvena pakilimo laikotarpį, nors dar 1960-aisiais – 1970-aisiais metais mažai kas domėjosi šia tema. Į kokius etapus nuo 1980-ųjų metų būtų galima suskirstyti nacionalizmo tyrimus? Kokias reikšmingiausias mokslines kontroversijas šiame tyrimo lauke galima išskirti? Kokią įtaką šiai tyrimų sričiai turėjo 1990-aisiais metais įvykusi komunizmo griūtis? Kokios teorinės prieigos padarė didžiausią įtaką šiems tyrimams? Kokios yra nacionalizmo tyrinėjimų perspektyvos šiandien? Paskaitos metu bus siekiama apžvelgti vis sunkiau apčiuopiamą nacionalizmo tyrimų kraštovaizdį bei aptarti politinę ir socialinę nacionalizmo tyrimų įtaką šiandienos globaliame dešiniųjų populizmų amžiuje.

Stefan Berger yra socialinės istorijos profesorius bei Socialinių judėjimų instituto vadovas Rūro universitete Bochume. Jis taip pat vadovauja Rūro srities istorijos fondui bei yra Kardifo universiteto Jungtinėje Karalystėje garbės profesorius. Naujausios publikacijos: "Praeitis kaip istorija. Nacionalinis identitetas ir istorinė sąmonė modernioje Europoje", Basingstokas, 2015, Nacionalizmo istorijos rašymas, Londonas, 2019 (kartu su Eric Strom), vadovavo knygų serijos "Aprašyti tautą" leidimui (Basingstokas, 2007–2015).

Vokietijos istorijos instituto Varšuvoje padalinio Vilniuje paskaitų ciklas yra skirtas istorikams ir platesnei istorija besidominčiai visuomenei. Paskaitų metu bus diskutuojama svarbiais istoriniais klausimais bei bus nuolat siekiama pristatyti naujausius ir aktualiausius mokslinius tyrimus. Kviečiami pranešėjai bus istorikai(-ės) bei istorijai artimų disciplinų atstovai(-ės) iš daugiausiai vokiečiakalbės mokslinės erdvės. Vokietijos istorijos instituto paskaitų ciklas siekia tapti Lietuvos ir Vokietijos mokslininkų susitikimų ir komunikacijos vieta. Paskaitos vyks pirmadieniais 17 val. Vilniaus universiteto Istorijos fakultete ir Lietuvos istorijos institute.