2023-09-25 17:00

H.J.SchmidtRugsėjo 25 d. 17 val. Vokietijos istorijos instituto Varšuvoje padalinys Vilniuje maloniai kviečia Jus į  prof. dr. Hans-Joachim Schmidt paskaitą „Kas yra tauta? Diskusijos XV a. susirinkimuose“

Moderatorius: Dr. Darius Baronas.

Paskaita vyks Vilniaus universiteto Istorijos fakultete, 211 aud.

Iki šiol bandymai apibrėžti tautą remiantis objektyviais, visuotinai galiojančiais kriterijais yra nesėkmingi. Nuoroda į bendrą kilmę yra tik fikcija. Tauta yra ne objektyviai duota, ji labiau mentalinis konstruktas, glaudžiai susijęs su tautine sąmone. Atsakymas į klausimą, kas gi yra tauta, priklauso ne tik nuo atitinkamos tautos gyventojų, elito ir institucijų savimonės, bet ir nuo tų, kurie yra už tautos ribų. Kadangi tautos sąvoka grindžiamos skirtingos ir antagonistinės interpretacijos bei sampratos, būtina išsiaiškinti, kaip atitinkami amžininkai numatė ir siūlė savus argumentus tautos sąvokai paaiškinti. Pranešime tai bus siekiama padaryta aptariant konkrečius pavyzdžius: XV a. ekumeninius susirinkimus Konstancos (1414–1418), Pavijos ir Sienos (1423), Bazelio (143–1449).

Prof. dr. Hans-Joachim Schmidt 1974-1981 m. studijavo istoriją, romanistiką ir pedagogiką Tryro, Nanto ir Santandero universitetuose. 1985 m. Tryro universitete apgynė daktaro disertaciją. 1984-1989 m. dirbo moksliniu asistentu Berlyno laisvaiame universitete, 1990-1998 m. mokslinį darbą dirbo Gyseno universiteto Istorijos institute. 1991 m. buvo vizituojančiu mokslininku Vokietijos istorijos institute Romoje ir Teisės mokykloje Kalifornijos universitete Berklyje. 1994-1996 m. buvo pavaduojančiu viduramžių istorijos profesoriumi Tryro ir Gyseno universitetuose. Nuo 1998 m. sausio men. nuolatinis viduramžių istorijos ir bendrosios Šveicarijos istorijos profesorius, Fribūrgo universitetas, 2002-2003 m. ir 2014-2018 m. Istorijos katedros vedėjas. Nuo 2022 metų profesorius emeritas.

Paskaita vyks anglų kalba be vertimo į lietuvių kalbą.

Pirmadienio paskaitų ciklas organizuojamas bendradarbiaujant su Lietuvos istorijos institutu ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu.