Biržų būrio šauliai, 1920 m., LCVA nuotrauka2013 / 2014 mokslo metais toliau tęsiami 2012 metais prasidėję Colloquium Vilnense seminarai. Ankstesnieji, kuriuos bendrai rengė Vilniaus universitetas ir Europos Humanitarinis universitetas, buvo skirti urbanistinių studijų (2012), istorinės atminties (2013) ir žydų kultūros (2014) temoms.

Šiemet diskutuosime apie smurto ir socialinių pokyčių sąsajas. Devynių seminarų serijoje dėmesį sutelksime į Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų poveikį Lietuvos, Baltarusijos bei kitoms Rytų Europos visuomenėms. Priešingai nei „ilgasis XIX amžius“, „trumpasis XX amžius“ buvo ypač destruktyvus. Moderniąsias Europos visuomenes formavo karai, ideologiniai konfliktai, gyventojų mobilizacijos, masiniai jų perkėlimai ir genocidai. Lietuva, kaip ir daugelis kitų Rytų Europos kraštų, atsidūrė šios destrukcijos epicentre. Jos gyventojus smarkiai veikė skirtingų ideologinių projektų siūlytos naujosios tvarkos.

Seminaruose bus pristatomi naujausi tyrimai,  aptariantys įvairių formų karo prievartos ir modernybės sąsajas XX amžiaus Lietuvoje ir platesniame Rytų Europos regione. Lektoriai iš Lietuvos ir užsienio gilinsis į skirtingus ideologinius, etninius ir socialinius konfliktus bei jų poveikį Lietuvos ir kitų Rytų Europos visuomenių raidai. Bus domimasi, kaip šio regiono visuomenes paveikė karo patirtys, militarizacija, priverstinės migracijos, genocidas, drastiški socialiniai pokyčiai ir masinės mobilizacijos. Ypatingas dėmesys bus skiriamas visuomenės grupėms, kurios tradiciškai laikomos istorijos objektais, o ne subjektais: karo pabėgėliams, tremtiniams, išvietintiems asmenims, rutalizuotiems kareiviams, civiliams ir etninėms mažumoms.

Pirmasis šio ciklo seminaras  įvyko spalio 29 d. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto 211 auditorijoje. Dr. Stephan Lehnstaedt iš Vokiečių istorijos instituto Varšuvoje pristatė savo lyginamąjį tyrimą apie karo ekonomikos valdymą 1914 ir 1945 metais. Šį pranešimą komentavo prof. Zenonas Norkus. Kituose seminaruose bus aptariamas chuliganizmas XX a. pradžios Vilniuje, kultūrinis gyvenimas ir tapatybių raida Lietuvoje Pirmojo pasaulinio karo metais, valstybių sienų kaitos įtaka gyventojų išvietinimui tarpukario metais, Lietuvos žydų deportacija į Gulagą, Baltarusijos pokario mikroistorija, Sovietų Sąjungos ir Afganistano karo veteranų iššūkiai Rusijos ir Baltarusijos visuomenėms ir sovietinės visuomenės bandymai prisitaikyti prie naujojo smurto režimo po Stalino mirties.

Colloquium Vilnense 2014 m. rudenį bendrai rengia Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Europos humanitarinio universiteto Istorijos fakultetas ir EHU Vokietijos studijų centras, remiamas DAAD. Seminarų rengimo klausimais prašome kreiptis į Dr. Felix Ackermann (EHU) ir Dr. Tomą Balkelį (VU).

Colloquium Vilnense - Smurtas ir socialiniai pokyčiai. Programa

{slide=2014.10.29
Karinė valdžia ir ekonomikos valdymas: tarpukario Lenkijos atvejis|closed}

18.30 | anglų k. | VU Istorijos fakultete, Universiteto g. 7 / 211 aud.
Stephan Lehnstaedt (Varšuva / Berlynas)
Komentuoja: Zenonas Norkus (Vilnius)

{slide=2014.11.12
Karas Lietuvoje: kultūra, tapatybė ir atmintis}

Rasa Antanavičiūtė, Laimonas Briedis
Laima Laučkaitė-Surgailienė, Lara Lempertienė
Komentuoja: Andrea Griffante (Vilnius)

{slide=2014. 11. 19
Išvietinimas be sienų pokyčių: teritorija ir gyventojų politika Lietuvoje, 1915-1926

Klaus Richter (Birmingemas)
Komentuoja: Tomas Balkelis (Vilnius)

{slide=2014. 11. 26
Chuliganizmas XX-tojo a. pradžios Vilniuje: socialiniai smurto šaltiniai}

17.00 | anglų k. | VU Istorijos fakultete,Universiteto g. 7 / 329 aud.
Juozapas Paškauskas (Vilnius)
Komentuoja: Ryšard Gaidis (Vilnius)

{slide= 2014. 12. 02
Kaltės klausimas pokarinėje Baltarusijoje
Šeimos santykiai pokarinėje Baltarusijoje
}

2014. 12. 02 | 17.00 | anglų k. | VU Istorijos fakultete, Universiteto g. 7 / 329 aud.
Franziska C. Exeler (Princeton/Maskva)
Iryna Kashtalian (Minskas)
Komentuoja: Irina Romanowa (Vilnius)

{slide=2014.12.10
Išvietintieji Lenkijos žydai ir jų išgyvenimo istorija Sovietų Sąjungoje
Gulago tremtiniai žydai: pamiršta Lietuvos istorija}

Markus Nesselrodt (Berlynas)
Violeta Davoliūtė (Vilnius)

{slide=2015.02.04
(Mirties) momento etika ir estetika
 Kaip žiūrėti į smurto archyvą?

Almira Ousmanova (Vilnius)
Natalija Arlauskaitė (Vilnius)

{slide=2015.02.11
Socialinės Sovietų Sąjungos ir Afganistano karo legitimacijos strategijos XXI a. Rusijoje
Didžiosios pergalės palikuonys: afganai veteranai Baltarusijoje}

Michael Galbas (Konstanzas/Maskva)
Felix Ackermann (Vilnius)

{slide=2015.02.18
Chruščiovas ir smurto pabaiga}

17.00 | anglų k. | VU Istorijos fakultete,Universiteto g. 7 / 211 aud.
Jörg Baberwoski (Berlynas)
Komentuoja: Saulius Grybkauskas (Vilnius)

{/slides}