uzpelkiaiArtėjant Vasario 16-osios šventei Lietuvos laisvės kovos įamžintojų sąjūdis kviečia į paskaitą „Laisvės kovų kraštovaizdis: Užpelkių kautynių vietos (Radviliškio r.) tyrimai 2014 m.”.
Paskaita vyks 2015 m. vasario 10 d., 17 val. VU Istorijos fakultete (Universiteto g. 7), 211 auditorijoje (II aukštas).

1949 m. rugpjūčio 13 d. per kautynes Užpelkių miške žuvo du signatarai – Petras Bartkus-Žadgaila ir Bronius Liesis-Naktis. Kautynes plačiai nušviečia gyvi likę jų dalyviai. Bene pirmą kartą taip nuodugniai į partizaninio karo metų kautynes galime pažvelgti ne okupantų, o laisvės kovotojų akimis.

2014 m. vasarą įvykusioje trečiojoje kasmetinėje akademinio jaunimo stovykloje „Laisvės kovų atmintis“, pagrindinis jos dalyvių dėmesys buvo skirtas Sajų sodybos aplinkos pažinimui. Žvalgyti netoli esantys kaimai ir miškai, kalbinti vietos gyventojai, ieškota žinomų ir nežinomų laisvės kovas menančių vietų. Didžiausias dėmesys sutelktas į Užpelkių kautynes.

Paskaita skirta bendrai, iki šiol nenagrinėtai laisvės kovų kraštovaizdžio sampratai (dr. Vykintas Vaitkevičius), istoriniam Užpelkių kautynių kontekstui ir paveldosauginėms problemoms (dokt. Aistė Petrauskienė), archeologinių žvalgymų rezultatams (dokt. Gediminas Petrauskas) ir pirminei tyrimų rezultatų interpretacijai (vrš. Ernestas Kuckailis).